OKULA BAŞLAMA YAŞI ve DEHB

Sıkça sorulan “Çocuğumuzu kaç yaşında okula başlatmalıyız?” sorusu üzerine, ABD’de yapılan, okula başlama yaşı ve DEHB arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmanın sonuçları ile ilgili özet bilgileri aşağıda paylaşıyorum. Araştırmanın linki yazının sonunda verilmiştir.

—–

Okula başlarken, daha küçük çocuklara DEHB tanısı konma olasılığı daha yüksektir

Bir çocuğun doğum günü onu yanlış DEHB teşhisi için risk altına sokabilir mi? Cevap, Harvard Tıp Fakültesi araştırmacılarının önderlik ettiği yeni bir araştırmaya göre, en azından Ağustos ayında doğan ve okula 1 Eylül tarihinde kayıt yapılan ülkelerdeki okula başlayan çocuklar arasında evet gibi görünüyor.

28 Kasım’da New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bulgular, bu eyaletlerde Ağustos’ta doğan çocukların, aynı sınıfa kaydedilen biraz daha büyük akranlarıyla karşılaştırıldığında, DEHB tanısı alma olasılığının yüzde 30 fazla olduğunu gösteriyor.

….

Araştırmacılar, büyük bir sigorta veritabanının kayıtlarını kullanarak, 2007 ve 2009 yılları arasında doğan çocuklar içerisinde DEHB tanısındaki farkı doğum ayına göre karşılaştırmışlardır. Ağustos ve Eylül ayında doğan 407.000’den fazla ilköğretim okulu çocuğu 2015 yılı sonuna kadar takip edilmiştir.

Analizler, 1 Eylül’ün okul kaydı için bir kesim tarihi olarak kullandığı eyaletlerde, Ağustos’ta doğan çocukların, Eylül’de doğan çocuklara göre DEHB tanısında yüzde 30 daha fazla bulunduğunu göstermiştir. Ağustos ve Eylül aylarında doğan çocuklar arasında, 1 Eylül dışındaki kesim tarihleri olan eyaletlerde böyle bir fark gözlenmedi.

Örneğin, Ağustos ayında doğan 10.000 öğrenciden 85’i, Eylül ayında doğan 10.000 öğrenciden 64’ü DEHB ile teşhis edildi veya tedavi edildi. Araştırmacılar yalnızca DEHB tedavisine baktığında, fark burada da büyüktü – Ağustos ayında doğan 10.000 öğrenciden 53’ü, Eylül ayında doğanların 10.000’inden 40’ı DEHB ilacı aldı.

Kaynak : https://news.harvard.edu/gazette/story/2018/11/when-starting-school-younger-children-are-more-likely-to-be-diagnosed-with-adhd-study-says/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.